Coaching indywidualny i grupowy, porady psychologiczne, szkolenia, wykłady, rozwój osobisty

To pytanie zadaje sobie chyba każdy. Stres stał się chorobą cywilizacyjną, dotyczy niemalże wszystkich ludzi w każdej kategorii wiekowej. Co jednak zrobić, by stres nie paraliżował naszych codziennych aktywności? Czy można nim zarządzać? A może nawet się z nim zaprzyjaźnić i wykorzystać go do naszych celów?

Z pewnością w pierwszej kolejności warto stres zrozumieć. Czym on właściwie jest? Co wyzwala? Czym się objawia? Jakie procesy zachodzą wówczas w organizmie? Jak go rozpoznać? Jaki typ stresu jest ci bliski?

To właśnie od wewnętrznej oceny zależy, czy reakcja stresu będzie silna czy słaba. Niestety, nie jest to proces świadomy, w związku z tym nie można ot tak zatrzymać czasu, skupić się na dogłębnej analizie problemu, po czym łatwo uporać się ze stresem.

Niemniej nie zawsze konieczna jest wizyta u psychologa, coacha lub psychoterapeuty, by wypracować techniki zarządzania stresem.

Z pewnością w rozsądnym radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi pomaga prowadzenie zdrowego trybu życia. Nieprzypadkowo mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch oraz że uprawianie sportu pomaga w produkcji hormonów szczęścia. To wszystko prawda! Podczas sytuacji wzmożonego stresu organizm człowieka we wzmożony sposób produkuje glukozę. Dawniej przydawała się ona do szybkiej ucieczki przed zagrożeniem. W dzisiejszych czasach sami musimy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Bieganie, jazda na rowerze, intensywne spacery. Wybór jest ogromny, a w wielu przypadkach nie potrzebny jest ani specjalistyczny sprzęt, ani nakłady finansowe. Regularny ruch pomaga w utrzymaniu kondycji fizycznej, wzmacnia naczynia krwionośne, reguluje ciśnienie krwi, wpływa na poprawę samopoczucia. Ruch to jednak nie wszystko. Zdrowy tryb życia to również całkowita rezygnacja z tytoniu, konserwantów, przetworzonej żywności, ograniczenie kawy, cukru i alkoholu.

W radzeniu sobie ze stresem ważne miejsce zajmują techniki relaksacyjne. Świadome odprężanie bezpośrednio wiązać się będzie z bardziej jakościowym snem, a tym samym odpoczynkiem. W naszej kulturze niezmiernie popularne jest „odpoczywanie” przed komputerem bądź na kanapie przed telewizorem. Czy jednak jest to wypoczynek jakościowy? Nie. Regularne stosowanie technik relaksacyjnych pomoże w radzeniu sobie ze stresem. Co do nich zaliczamy? Koncentrowanie się na muzyce, czytanie, joga, tai-chi, długie spacery na łonie natury, medytacja, modlitwa, biofeedback, trening autogenny według Schulza i progresywne rozluźnienie mięśni według Jacobsona, techniki mindfulness, relaksująca kąpiel, krótka drzemka – oto niektóre z przykładów naukowo sprawdzonych technik relaksacyjnych.

Zarządzanie stresem wiąże się bezpośrednio z zarządzaniem czasem. Wyeliminowanie złodziei czasu, takich jak spędzanie długich godzin na bezmyślnym przeglądaniu zdjęć na Instagramie lub przewijanie Facebookowych profili dawnych znajomych, nie jest proste. Jest jednak możliwe do zrobienia. Zbędne czynności, zachomikowane rzeczy oraz ludzie, z którymi nic nas nie łączy potrafią stać się niepotrzebnym balastem. Porządki w szafie, w domu, w komputerze, a nawet wśród znajomych są odświeżające. Wymagają na starcie siły i determinacji, lecz w efekcie otrzymuje się poczucie ulgi, lekkości oraz przestrzeń dla siebie.

Inteligentne zarządzanie stresem może stać się fascynującą przygodą, a nawet sposobem życia. No to kiedy zaczynamy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Coaching poprzez Skype

Skype daje szerokie możliwości kontaktu z osobami, które znajdują się od nas daleko. Ułatwia komunikację z tymi, z którymi nie możemy spotkać się osobiście.

Dlatego też prowadzę coachingi za pośrednictwem Skype'a. Zasady spotkań są podobne, jak w gabinecie. Ustalamy ilość, daty i godziny spotkań coachingowych, tematykę i cel coachingu.

Podczas coachingu na Skype, podobnie jak to ma miejsce w gabinecie, jestem tylko ja i mój Klient. Nie ma osób postronnych, hałasu, rozpraszających sytuacji.

Dzięki wykorzystaniu udogodnień, jakie daje nam technologia, więcej osób może zdecydować się na proces coachingu.
I odległość nie jest już problemem.